top of page
Search

הרהור 14 - 6 האיכויות של הדרך הרוחנית לפי ההאטה יוגה פרדיפיקה

Updated: Apr 23, 2023
יכול להיות שבשלב מסוים בחיים שלכם חוויתם מספיק משברים, כאבים, אכזבות ותסכולים, והחלטתם שלא מתאים לכם יותר להיטלטל בין גלי האוקיינוס של החיים, ואולי בזכות זה התחלתם לנוע במסלול של חיפוש אחר תשובות לשאלות כמו – למה דברים לא קורים כמו שאתם מצפים שיקרו, כלומר, אולי יש דרך אחרת לפעול בעולם שתביא אתכם למקום טוב יותר. ביחס לנקודת המבט החדשה שמתחילה להתחדד, לא מן הנמנע שגם נהייתם ערים לקשיים או לחוסר הסיפוק שאתם חווים מהעבודה וממערכות יחסים, והחלטתם לעשות שינוי במטרה להיטיב עם החיים שלכם.


אלו המבקשים שינוי, יתקלו במגוון שיטות שמציעות את האושר על כף ידכם. כפי שניתן לשער חלק מהן ניסיתם בעצמכם, ושאבתם השראה ממשפטי חכמה של תרבויות רחוקות ואקזוטיות שהאושר נמצא בתוככם. איפה בתוכנו אתם שואלים, ואם האושר כל כך קרוב, אז איך זה שהוא כל כך רחוק מהישג ידכם?


התשובה לכך היא שאין דרך אחת ואין חכמה אחת להתפתחות רוחנית, זאת אומרת שכל הנחלים מובילים אל הים. אם לפשט את הדברים, הרי שבסופו של דבר תורות הרוח נובעות מאותו המקור ורובן מצביעות על כך שהאושר לא יכול להגיע מדברים שהם חיצוניים לנו, אלא שאיכויות של חקירה ועבודה פנימית הם אשר יובילו את ההולך בדרך להגשמה עצמית ולאושר.


הספר המדעי האטה יוגה פרדיפיקה, מרחיב בידע אודות תנוחות (אסאנות), תרגילי נשימה (פראנימאה), ניקויים, תזונה, מנעולים אנרגטייים (בנדות) וטכניקות שונות שמטרתן חיזוק וטיהור הגוף והמיינד, והכנתם לשלב הרוחני הבא: הרג'ה יוגה. היוגה של ההכרה.

אם היה זה כל כך קל להפוך לאדם רוחני ולהסב את הסבל באושר בהינף יד, אז כנראה שלא היינו זקוקים לטכניקות שיעזרו לנו להגיע לתחושת הוויה גבוהה יותר, ולכן אפשר לומר על ההאטה יוגה (איחוד בין אנרגיות משלימות בתוכנו, למשל, אנרגיה זכרית ונקבית), שהיא הבסיס לכל סוגי היוגה האחרים.

ובין הטקסטים הרבים שהיא מלמדת, ניתן למצוא את ששת המאפיינים או האיכויות של אלו שמבקשים את תהליך השינוי, על מנת שיוכלו להחזיק מעמד לאורכו, שהרי זהו תהליך שלעולם אין לו סוף...


1| התלהבות

תהליך שינוי דורש אנרגיה, אש. לדוגמא, כדי שאוכל יהפוך לאנרגיה שימושית לגוף צריך לחמם אותו באש העיכול. גם ברמת התאים, בכל תא בגוף שלנו יש גנרטורים שנקראים עברונים, והם מספקים את האנרגיה הבסיסית שדרושה להניע תהליכים, בהתאם לסוג התא.

שינוי מתחיל בתנועה. והתנועה מתחילה ממוטיבציה. תהליך שינוי דורש המון אנרגיה. לשנות הרגלים ולהשריש חדשים זאת עבודה שהיא כנגד הטבע שלכם. דרוש כח רצון והתלהבות חזקים מאוד כדי ליצור שינוי. תשאלו את עצמכם מה המוטיבציה שלכם לקום כל בוקר ולתרגל כדי שתמשיכו להחזיק בפנים את האש לשינוי. וזה נכון גם אם אתם מתרגלים כבר שנים רבות.


2| תעוזה

בניגוד לאומץ, שבו אתם נדרשים להתעלות מעל אי ודאות מסוימת, בתעוזה יש הליכה מודעת למקומות שלא תמיד תרגישו בהם נח. ואמנם במפגש עם עצמכם אתם חושפים ומגלים דברים שלא תמיד נעים לכם להודות בהם. אתם עלולים לגלות שאתם מתנהגים בתבנית קורבנית, או שעמוק בפנים מנמנמות אגרסיות שמחכות להתפרץ, או להיפך, שאתם פאסיביים מדי בפעולה שלכם בעולם. עצם הנכונות לגעת בנקודות החולשה, להכיר בעובדה שאתם לא מושלמים (ואפילו רחוקים מזה) ושאתם מוכנים להיות פגיעים- זאת תעוזה! יתרה מכך, טמון כאן פוטנציאל אדיר לאהבה וקבלה עצמית. תכונה שכל כך קשה להפעיל אצל רוב בני האדם וחשובה כל כך לתהליך התפתחותי.


3| התמדה

אז היתה לכם האש הראשונה, והתאמצתם לקום למדיטציה, ובכל יום תרגלתם יוגה, ואפילו הגדלתם לעשות ושתיתם שייק עלים וירקות ירוקים והרגשתם טוב עם עצמכם לשבוע-שבועיים, גג חודש. ולמרות זאת, אתם עדיין לא מרגישים שינוי. לפחות לא כזה שהוא דרמטי. אולי תתנחמו בידיעה שהבנתם עוד משהו משמעותי על עצמכם, אבל זה לא זה. אתם מבחינים שהכאב עוד שם, שהתבנית עוד לא נשברה. שמה שציפיתם שיקרה עוד לא קרה. איך מכאן ממשיכים הלאה? היוגה מלמדת שיש להתאמן ללא היקשרות לתוצאות. שבאופן פרדוקסלי בשביל להשתנות צריך לשחרר את הרצון לשינוי. להתאמן למען האימון, לתרגל למען התרגול (קארמה יוגה). אני אוהבת להשוות את ההתמדה לפעולת פיסול. כשם שהרוח נושבת אלפי שנים ומפסלת בהרים, והמים נשברים שוב ושוב ומפסלים את קו החוף, ולמרות שזאת לא המטרה שלהם, הם עדיין יוצרים שינוי ומשפיעים על הסביבה, כך גם מתוך העבודה הרוחנית הסיזיפית של לקום כל בוקר ולתרגל, לא משנה איזה תרגול זה יהיה - מדיטציה, תנועה, נשימה- בהכרח התנועה הזאת תפסל אתכם בקוויה מבפנים. עד שלאט, מאוד מאוד לאט, השינוי יהפוך להיות אתם עד שיהיה ניכר עליכם גם כלפי חוץ- בתנועה שלכם, במאור הפנים שלכם, באורך הרוח שלכם, בהרגלים שלכם. לכן ההתמדה חשובה ביותר!


4| ידע מבחין

ידע (VID). ידע נכון בניגוד לידע לא נכון (AVIDYA) נרכש ממורים, מספרים ומהתנסות בחוויה ישירה. הסיבה העיקרית לסבל היא ידע לא נכון. פטנג'לי מדמה אותה לשדה שמצמיח את שאר הסיבות לסבל. ברגע שההבנה שלכם לגבי מה נכון ולא נכון תשתרש, יהיה לכם קשה שלא לשים לב שתפיסת המציאות שלכם, כפי שגדלתם עליה והתחנכתם על-פיה לעולם לא תוכל להביא אתכם למצב של אושר אמיתי. אם פעם חשבתם שסיפוק האגו היה מטרת העל ושרגעים קצרים של הנאות החושים נחשבים לאושר, בזכות הידע המבחין אתם מתחילים לפקפק באמיתות האלה. גם הפסיכולוגיה מדברת על כך שחמישים האחוזים הראשונים לריפוי טמונים בידיעה שיש חולי. בידע המבחין שהיוגה מציעה, או שיטות רוחניות דומות, נשאלת שאלת הבסיס - מה מקרב אותי יותר אל עצמי.

הידע המבחין עוזר לדייק וליצור הלימה בין האמת הפנימית שלכם ובין הפעולה החיצונית שלכם. אם אתם כבר יודעים שבגד חדש, רכב חדש או בן זוג יותר מפרגן לא ייצרו אצלכם תחושת אושר מתמשכת, אתם תפסיקו ליפול לבורות האשליה כגון אלה של אושר רגעי, ותתרגלו לשאול את עצמכם מה נכון לי כרגע. לא כפעולה אגוצנטרית של סיפוק האגו, כי אם יותר כמתרגלים רוחניים שרוצים להיטיב עם החיים של עצמן בהלימה עם סביבתם.


5| אמונה

בואו נודה על האמת. לישראלים חילוניים יש עניין עם המילה אמונה. קצת קשה לנו איתה כי היא נתפסת אצלנו במושגים דתיים של אמונה באלוהים ולכן מייצרת פער תפיסתי בין אמונה רוחנית לאמונה דתית. האמונה שמדוברת כאן היא אמונה רוחנית ואסביר את ההבדל בין השתיים.

בניגוד לאמונה דתית האמונה הרוחנית היא לא אמונה שמושרשת אצלנו מילדות בטקסים, תפילות ומצוות. רובנו לא נולדנו לתוך תרבות דתית. אדרבה, הדרך הרוחנית נולדת לרוב מתוך אילוץ, חוסר סיפוק מהחיים או משברים עד שבנקודה מסוימת נולד הרצון לזעזע תבניות מוכרות ולא מיטיבות. הטכניקות שהדרך הרוחנית מתבססות עליהן הן של חקירה והתנסות ישירה, ואין בה שמץ של קבלה עיוורת של הדברים כפי שהם. תמיד יש מקום לפקפוק וחשוב מכך, ניתן להתקדם בה דרך שאלת שאלות ובחינתן אל מול המציאות של חיינו. האמונה הרוחנית, כפי שכבר ציינתי, לא מתייחסת לאמונה שמשהו או מישהו חיצוני יקרב אותנו יותר אל עצמנו, ולכן לא חייבת להיות בפעולה הרוחנית סממנים כגון סגידה, ולהבדיל ממנה, כן יש הודיה (למשל דרך שירת מנטרות) ומידת הצניעות מול כוחות עצומים מאיתנו שקטונו מלהבין כגון כח הכבידה, קרמה, או נשמה...עבורי השלב הראשון בבניית האמונה הוא האימון. PRACTICE. ההתמדה באימון בונה אמון TRUST. ככל שתתקדמו בהתמדה באימון שלכם, אתם תראו שההתקדמות, קטנה ככל שתהייה, תתרחש. האמון בונה את האמונה הגדולה (FAITH ) שמחזיקה אתכם ברגעים הקשים ובנפילות הקטנות להמשיך לאהוב את עצמכם גם אם לא תרגלתם כבר חודש וקשה לכם לחזור למסלול, כי ברגע שתחזרו להתאמן יחזור אליכם האמון והאמונה בכוחה של הדרך.


6| מערכות יחסים

שינוי הוא תהליך אינטימי של הקשבה ותשומת לב. כדי שהתהליך יוכל להתרחש בצורה אפקטיבית, באופן טבעי תרצו להשיל מכם את מה שמיותר ויוצר רעש מאשר שקט ופוקוס. בזכות התהליך יכול להיות שתצרכו פחות אלכוהול או חומרים משניי תודעה, וגם תהיו מודעים יותר לסוג מערכות היחסים שאתם מקיימים עם הסובבים אתכם. תעדיפו להיות בסביבת אנשים שתומכים בתהליך ותתרחקו מאנשים שגוזלים מכם אנרגיה, שמעודדים אתכם להגביר עוד את הנאות החושים. יכול להיות שאלה שלא מבינים את הג'וק שנכנס לכם לראש, מנסים להסיט אתכם מהדרך.

המפתח השישי הוא המפתח שמבחין בין מערכות יחסים מיטיבות ללא מיטיבות. כדי שדבריי לא יובנו שלא כהלכה אדגיש שאין כאן רמיזה לנתק את עצמכם מהסביבה ולהתבודד. האימון הרוחני נולד מתוך חיכוך עם החיים ובזכותם, ויכול להתפתח רק בנקודות החיבור שלכם איתם. עם זאת, אפשר לבחור איזה מערכות יחסים תומכות בתהליך שלכם ואיזה לא. איזה מערכות יחסים עוזרות לכם לחדד את המבט ולשמור את המבט צלול, ואיזה מטשטשות ויוצרות בלבול.


לסיכום, דרך רוחנית היא לא ליניארית וטמונים בה לא מעט רגעי תסכול וקושי. ההאטה יוגה פרדיפיקה נותנת מפה שעוזרת לנווט את הדרך גם כשהראות לא בהירה ושכחנו למה אנחנו פה, ונותנת כלים פרקטיים לנוע הלוך ושוב בין השלבים.

שמעתי פרשנויות שונות לאיכויות האלה שאת חלקן אימצתי ואת חלקן פירשתי על פי ההבנה והניסיון שלי.

אני מציעה לכל אחד ואחת מכם לבדוק, לשאול, לבחון ולפקפק בכל מה שכתבתי ולשכלל לעצמכם את ששת האיכויות שלכם.


נמסטה
72 views0 comments

Comments


bottom of page